  • UCL1A221MCL1GS
UCL1A221MCL1GS
advertisement
Manufacturer No:
UCL1A221MCL1GS
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UCL1A221MCL1GS
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
UCL1A221MCL1GS
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UCL1A221MCL1GS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    UCL
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e6
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    160mOhm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    600mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Impedance
    160mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    300mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    600mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.19 %
  • Ripple Current (AC)
    600mA
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    7.7mm
  • Height Seated (Max)
    0.303 7.70mm
  • Width
    6.6mm