  • UCL1C221MCL1GS
UCL1C221MCL1GS
advertisement
Manufacturer No:
UCL1C221MCL1GS
HK JDW NO:
555-UCL1C221MCL1GS
Datasheet:
UCL1C221MCL1GS
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UCL1C221MCL1GS
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    160mOhm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    600mA
  • Impedance
    160mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    300mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    600mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.16 %
  • Ripple Current (AC)
    600mA
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    7.7mm
  • Height Seated (Max)
    0.303 7.70mm
  • Width
    6.6mm