  • UCX1E122MNS1ZD
UCX1E122MNS1ZD
advertisement
Manufacturer No:
UCX1E122MNS1ZD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UCX1E122MNS1ZD
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
UCX1E122MNS1ZD
Description:
UCX 1200μF Capacitor ±20% Tray Surface Mount 1.2A 0.630Dia 16.00mm -40°C~135°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
UCX1E122MNS1ZD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.673Lx0.673W 17.10mmx17.10mm
  • Operating Temperature
    -40°C~135°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    UCX
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    1200μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    50mOhm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 135°C
  • Ripple Current
    1.2A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    600mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.2A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.669 17.00mm