  • UCX1V471MNS1ZD
UCX1V471MNS1ZD
advertisement
Manufacturer No:
UCX1V471MNS1ZD
HK JDW NO:
555-UCX1V471MNS1ZD
Datasheet:
UCX1V471MNS1ZD
Description:
UCX 470μF Capacitor ±20% Tray Surface Mount 750mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~135°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
UCX1V471MNS1ZD
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Surface Mount Land Size
    0.535Lx0.535W 13.60mmx13.60mm
  • Operating Temperature
    -40°C~135°C
  • Packaging
    Tray
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    470μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 135°C
  • Ripple Current
    750mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    375mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    750mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm