  • UCY2D820MHD
UCY2D820MHD
advertisement
Manufacturer No:
UCY2D820MHD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UCY2D820MHD
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UCY 82μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 645mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UCY2D820MHD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    UCY
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    82μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    12000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    645mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    12000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    645mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.29A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Diameter
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    1.043 26.50mm
  • Length
    25mm