  • UCY2G390MHD
UCY2G390MHD
advertisement
Manufacturer No:
UCY2G390MHD
HK JDW NO:
555-UCY2G390MHD
Description:
UCY 39μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 465mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 90
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UCY2G390MHD
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    12000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    465mA
  • Life (Hours)
    12000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    465mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    930mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.24 %
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    31.5mm
  • Height Seated (Max)
    1.299 33.00mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    39μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    5mm