  • UCZ1H102MNQ1MS
UCZ1H102MNQ1MS
advertisement
Manufacturer No:
UCZ1H102MNQ1MS
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UCZ1H102MNQ1MS
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
UCZ1H102MNQ1MS
Description:
UCZ 1000μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 2.8A 0.630Dia 16.00mm -40°C~125°C Polar Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 163
Step5Bar-code shipping tag
UCZ1H102MNQ1MS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Weight
    6.200012g
  • Surface Mount Land Size
    0.673Lx0.673W 17.10mmx17.10mm
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    UCZ
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    4000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    2.8A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    4000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.4A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.8A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.16 %
  • Height Seated (Max)
    0.886 22.50mm