  • UDZ6V2B-7
UDZ6V2B-7
advertisement
Manufacturer No:
UDZ6V2B-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-UDZ6V2B-7
Package:
SC-76, SOD-323
Datasheet:
UDZ6V2B-7
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UDZ6V2B-7
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to UDZ6V2B-7.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-76, SOD-323
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    4.904468mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    200mW
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    UDZ6V2
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    60Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 3V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Impedance-Max
    60Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    6.2V
  • Zener Voltage
    6.2V
  • Peak Reverse Current
    1μA
  • Voltage Tolerance
    2.18%
  • Zener Current
  • Height
    1.05mm
  • Length
    2.5mm
  • Width
    1.3mm