  • UDZSTE-172.4B
UDZSTE-172.4B
advertisement
Manufacturer No:
UDZSTE-172.4B
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-UDZSTE-172.4B
Package:
SC-90, SOD-323F
Datasheet:
UDZSTE-172.4B
Purchasing and Inquiry
UDZSTE-172.4B Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 120μA @ 1V.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 2.4V.This device should be operated at 5mA on the working test voltage.
UDZSTE-172.4B Features
reverse leakage current of 120μA @ 1V
120μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
UDZSTE-172.4B Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor UDZSTE-172.4B applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
UDZSTE-172.4B
    YES
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±4%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Terminal Form
    FLAT
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    UDZ2V4
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    120μA @ 1V
  • Power - Max
    200mW
  • Impedance-Max
    100Ohm
  • Reference Voltage
    24V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    2.4V
  • Working Test Current
    5mA