  • UDZVTE-175.1B
UDZVTE-175.1B
advertisement
Manufacturer No:
UDZVTE-175.1B
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-UDZVTE-175.1B
Package:
SC-90, SOD-323F
Datasheet:
UDZVTE-175.1B
Purchasing and Inquiry
UDZVTE-175.1B Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 2μA @ 1.5V.2μA is the maximum reverse leakage current.The design is highly flexible due to the zener current of 5mA.For this device to operate properly, a peak reverse voltage of 2μA is recommended.
UDZVTE-175.1B Features
reverse leakage current of 2μA @ 1.5V
2μA @ 1.5V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 2μA
the zener current of 5mA
UDZVTE-175.1B Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor UDZVTE-175.1B applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
UDZVTE-175.1B
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    SC-90, SOD-323F
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    32.998845mg
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Terminal Form
    FLAT
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    5.2V
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    80Ohm
  • Element Configuration
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 1.5V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Max Reverse Leakage Current
    2μA
  • Impedance-Max
    80Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    5.1V
  • Forward Voltage
    1V
  • Zener Voltage
    5.1V
  • Peak Reverse Current
    2μA
  • Zener Current
    5mA
  • Height
    700μm
  • Length
    1.7mm
  • Width
    1.25mm