  • UES1E331MHM
UES1E331MHM
advertisement
Manufacturer No:
UES1E331MHM
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UES1E331MHM
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UES 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.492Dia 12.50mm -40°C~85°C Bi-Polar 5.0038mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 16815
Step5Bar-code shipping tag
UES1E331MHM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    UES
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Audio
  • HTS Code
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    NON-POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Polarization
    Bi-Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Dissipation Factor
    0.16 %
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.043 26.50mm