  • UF60D12/23-BWHR
UF60D12/23-BWHR
advertisement
Manufacturer No:
UF60D12/23-BWHR
Manufacturer:
Mechatronics Fan Group
HK JDW NO:
528-UF60D12/23-BWHR
Package:
Datasheet:
UF60D12/23-BWHR
Description:
FAN AXIAL 60X30MM 115/230V WIRE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UF60D12/23-BWHR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Weight
    0.309lb 140.16g
  • Material - Frame
    Aluminum
  • Material - Blade
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Operating Temperature
    -40~158°F -40°C~70°C
  • Published
    2016
  • Series
    UF60D
  • Size / Dimension
    Square - 60mm Lx60mm H
  • Feature
    Dual Voltage
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Power (Watts)
    4.00W
  • Voltage - Rated
    115/230VAC
  • Approval Agency
    CE, cUL, TUV, UL
  • RPM
    3100 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    10.2 CFM (0.286m3/min)
  • Noise
    28.0 dB(A)
  • Static Pressure
    0.110 in H2O (27.4 Pa)
  • Width
    30.00mm