  • UFW1A221MED1TA
UFW1A221MED1TA
advertisement
Manufacturer No:
UFW1A221MED1TA
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UFW1A221MED1TA
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UFW 220μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 230mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.4892mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UFW1A221MED1TA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    UFW
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Audio
  • Voltage - Rated
    10V
  • HTS Code
  • Capacitance
    220μF
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.066mA
  • Ripple Current
    230mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    230mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    345mA @ 10kHz
  • Diameter
    6.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm
  • Length
    11mm