  • UG15HTHE3/45
UG15HTHE3/45
advertisement
Manufacturer No:
UG15HTHE3/45
HK JDW NO:
884-UG15HTHE3/45
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.75V @ 15A -55°C~150°C 30μA @ 500V 2-Termination Tube TO-220-2 Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
UG15HTHE3/45
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    30μA @ 500V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.75V @ 15A
  • Forward Current
    15A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Reverse Voltage (DC)
    500V
  • Average Rectified Current
    15A
    500V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    135A