  • UHD1E101MED1TA
UHD1E101MED1TA
advertisement
Manufacturer No:
UHD1E101MED1TA
HK JDW NO:
555-UHD1E101MED1TA
Description:
UHD 100μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 283.5mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 1655
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UHD1E101MED1TA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    283.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    405mA @ 100kHz
  • Diameter
    6.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm
  • Length
    11mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.025mA
  • Ripple Current
    283.5mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.14
  • Impedance
    130mOhm