  • UHE0J122MPD6
UHE0J122MPD6
advertisement
Manufacturer No:
UHE0J122MPD6
HK JDW NO:
555-UHE0J122MPD6
Datasheet:
UHE0J122MPD6
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UHE0J122MPD6
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    240mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    6000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    1.21A
  • Life (Hours)
    6000 hours
  • Tan Delta
    0.22
  • Impedance
    60mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    968mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.21A @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    16mm
  • Height Seated (Max)
    0.630 16.00mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    1200μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TAPE
  • Lead Pitch
    5mm