  • UHE1E470MDT
UHE1E470MDT
advertisement
Manufacturer No:
UHE1E470MDT
HK JDW NO:
555-UHE1E470MDT
Description:
UHE 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 147mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UHE1E470MDT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    2.0066mm
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.01175mA
  • Ripple Current
    147mA
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.14
  • Impedance
    580mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    147mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    210mA @ 100kHz
  • Diameter
    5mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm