  • UHE1J820MPD6
UHE1J820MPD6
advertisement
Manufacturer No:
UHE1J820MPD6
HK JDW NO:
555-UHE1J820MPD6
Datasheet:
UHE1J820MPD6
Description:
CAP ALUM 82UF 20% 63V RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UHE1J820MPD6
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    82μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Packing Method
    TAPE
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    63V
  • Lifetime @ Temp
    7000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    51.66μA
  • Ripple Current
    325mA
  • Life (Hours)
    7000 hours
  • Impedance
    430mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    227.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    325mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.09 %
  • Diameter
    10mm
  • Height
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm