  • UHE1V221MPD
UHE1V221MPD
advertisement
Manufacturer No:
UHE1V221MPD
HK JDW NO:
555-UHE1V221MPD
Datasheet:
UHE1V221MPD
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitor 220UF, 35V, 20%, Radial
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UHE1V221MPD
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    TAPE
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    350mOhm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lifetime @ Temp
    7000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    77μA
  • Ripple Current
    840mA
  • Life (Hours)
    7000 hours
  • Impedance
    87mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    588mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    840mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Diameter
    8mm
  • Height
    15mm
  • Height Seated (Max)
    0.591 15.00mm