  • UHE1V331MPD1TD
UHE1V331MPD1TD
advertisement
Manufacturer No:
UHE1V331MPD1TD
HK JDW NO:
555-UHE1V331MPD1TD
Description:
Cap Aluminum Lytic 330uF 35V 20% (10 X 16mm) Radial 5mm 1210mA 7000h 105C Ammo
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UHE1V331MPD1TD
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    240mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    7000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    115.5μA
  • Ripple Current
    847mA
  • Life (Hours)
    7000 hours
  • Impedance
    60mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    847mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.21A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Diameter
    10mm
  • Height
    16mm
  • Height Seated (Max)
    0.689 17.50mm