  • UHE2A121MHT6
UHE2A121MHT6
advertisement
Manufacturer No:
UHE2A121MHT6
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UHE2A121MHT6
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UHE 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 765mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UHE2A121MHT6
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Series
    UHE
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    120μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.12mA
  • Ripple Current
    765mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Tan Delta
    0.08
  • Impedance
    160mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    535.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    765mA @ 100kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.787 20.00mm