  • UHP-350R-5
UHP-350R-5
advertisement
Manufacturer No:
UHP-350R-5
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
HK JDW NO:
495-UHP-350R-5
Package:
Datasheet:
UHP-350R-5
Description:
Quantity:
In Stock : 3
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UHP-350R-5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -30°C~70°C With Derating
  • Series
    UHP-350 (350W)
  • Size / Dimension
    8.66Lx2.44W x 1.22 H 220.0mmx62.0mmx31.0mm
  • Feature
    Adjustable Output, PFC, Universal Input
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    Household Appliances, ITE (Commercial)
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB, CCC, CE, cURus, TUV
  • Efficiency
    90%
  • Voltage - Isolation
    3.75kV
  • Voltage - Output 1
    5V
  • Current - Output (Max)
    60A
  • Voltage - Input
    90V~264VAC 127V~370VDC
  • Output Power
    300W