  • UHV1A392MHD1TO
UHV1A392MHD1TO
advertisement
Manufacturer No:
UHV1A392MHD1TO
HK JDW NO:
555-UHV1A392MHD1TO
Description:
UHV 3900μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 2.392A 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UHV1A392MHD1TO
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    10V
  • HTS Code
  • Capacitance
    3900μF
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Lifetime @ Temp
    6000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2.392A
  • Impedance
    14mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.393A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.19A @ 100kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm
  • Length
    25mm