  • UHV1A471MPD1TD
UHV1A471MPD1TD
advertisement
Manufacturer No:
UHV1A471MPD1TD
HK JDW NO:
555-UHV1A471MPD1TD
Description:
UHV 470μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 410mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UHV1A471MPD1TD
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    10V
  • HTS Code
  • Capacitance
    470μF
  • Terminal Pitch
    3.5mm
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Lifetime @ Temp
    6000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    410mA
  • Impedance
    59mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    410mA @ 120Hz
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm
  • Length
    11.5mm