  • UHW1A222MPD1TD
UHW1A222MPD1TD
advertisement
Manufacturer No:
UHW1A222MPD1TD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UHW1A222MPD1TD
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UHW 2200μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UHW1A222MPD1TD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    UHW
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    2200μF
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.175A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.9A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm