  • UJB0L222TPD
UJB0L222TPD
advertisement
Manufacturer No:
UJB0L222TPD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UJB0L222TPD
Package:
Radial, Can
Datasheet:
UJB0L222TPD
Description:
UJB 2200μF Capacitor -10% +50% Bulk Through Hole 0.394Dia 10.00mm -25°C~85°C Polar 5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UJB0L222TPD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    UJB
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    -10% +50%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    2200μF
  • Voltage - Rated DC
    5.5V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    2.2μA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Impedance
    1.5Ohm
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm