  • UKL1C330MDD1TD
UKL1C330MDD1TD
advertisement
Manufacturer No:
UKL1C330MDD1TD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UKL1C330MDD1TD
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UKL 33μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 100mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 3690
Step5Bar-code shipping tag
UKL1C330MDD1TD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    UKL
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    33μF
  • Lead Pitch
    2.0066mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    100mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    100mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    200mA @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm