  • UKL1J681KHD
UKL1J681KHD
advertisement
Manufacturer No:
UKL1J681KHD
HK JDW NO:
555-UKL1J681KHD
Description:
UKL 680μF Capacitor ±10% Bulk Through Hole 1.05A 0.630Dia 16.00mm -40°C~85°C Polar 7.493mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 95
Step5Bar-code shipping tag
UKL1J681KHD
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Capacitance
    680μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Packing Method
    TAPE
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.08568mA
  • Ripple Current
    1.05A
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.08
  • Ripple Current @ Low Frequency
    850mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.275A @ 10kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height
    31.5mm
  • Height Seated (Max)
    1.299 33.00mm