  • UKT1E101MED
UKT1E101MED
advertisement
Manufacturer No:
UKT1E101MED
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UKT1E101MED
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UKT 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 140mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 656
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UKT1E101MED
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    140mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    210mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.18 %
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    UKT
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Audio
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    75μA
  • Ripple Current
    140mA