  • UKW1A471MED
UKW1A471MED
advertisement
Manufacturer No:
UKW1A471MED
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UKW1A471MED
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UKW 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 330mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.4892mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 5350
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UKW1A471MED
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    UKW
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Audio
  • HTS Code
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    141μA
  • Ripple Current
    330mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    330mA @ 120Hz
  • Dissipation Factor
    0.24 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm