  • UKW1C471MPD
UKW1C471MPD
advertisement
Manufacturer No:
UKW1C471MPD
HK JDW NO:
555-UKW1C471MPD
Description:
UKW 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 420mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 3.5052mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 90
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UKW1C471MPD
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Terminal Pitch
    3.5mm
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    225.6μA
  • Ripple Current
    420mA
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    420mA @ 120Hz
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    8mm
  • Height
    11.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.453 11.50mm