  • UKW1E471MPD
UKW1E471MPD
advertisement
Manufacturer No:
UKW1E471MPD
HK JDW NO:
555-UKW1E471MPD
Description:
UKW 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 530mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Polar 5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 1618
Step5Bar-code shipping tag
UKW1E471MPD
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    352.5μA
  • Ripple Current
    530mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    530mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    795mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.16 %
  • Diameter
    10mm
  • Height
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm