  • UKW1V101MED1TD
UKW1V101MED1TD
advertisement
Manufacturer No:
UKW1V101MED1TD
HK JDW NO:
555-UKW1V101MED1TD
Datasheet:
UKW1V101MED1TD
Description:
UKW 100μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 200mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 5903
Step5Bar-code shipping tag
UKW1V101MED1TD
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    200Ohm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    200mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    200mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    300mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.14 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm