  • ULD2G2R7MPD
ULD2G2R7MPD
advertisement
Manufacturer No:
ULD2G2R7MPD
HK JDW NO:
555-ULD2G2R7MPD
Description:
ULD 2.7μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 43mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 438
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
ULD2G2R7MPD
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ULD
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    2.7μF
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    400V
  • Lifetime @ Temp
    15000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    148μA
  • Ripple Current
    43mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    15000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    43mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    86mA @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    11.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.532 13.50mm