  • ULH2E120MNL1GS
ULH2E120MNL1GS
advertisement
Manufacturer No:
ULH2E120MNL1GS
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-ULH2E120MNL1GS
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
ULH2E120MNL1GS
Description:
ULH 12μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 45mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~125°C Polar 3.1mm Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 3
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
ULH2E120MNL1GS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Weight
    1.209986g
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    ULH
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    12μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Lead Pitch
    3.1mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Voltage
    250V
  • Lifetime @ Temp
    4000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    220mA
  • Ripple Current
    45mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    4000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    45mA @ 120Hz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm