  • UMA1C100MDD
UMA1C100MDD
advertisement
Manufacturer No:
UMA1C100MDD
HK JDW NO:
555-UMA1C100MDD
Description:
UMA 10μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 23mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~85°C Polar 1.5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UMA1C100MDD
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.157Dia 4.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    10μF
  • Lead Pitch
    1.5mm
  • Lead Spacing
    0.059 1.50mm
  • Lead Diameter
    450 μm
  • Voltage
    16V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    23mA
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.16
  • Ripple Current @ Low Frequency
    23mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    34.5mA @ 10kHz
  • Diameter
    4mm
  • Height
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm