  • UMJ1E100MDL
UMJ1E100MDL
advertisement
Manufacturer No:
UMJ1E100MDL
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UMJ1E100MDL
Package:
Radial, Can
Datasheet:
UMJ1E100MDL
Description:
UMJ 10μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 27mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UMJ1E100MDL
    Select All
  • Ripple Current @ High Frequency
    40.5mA @ 10kHz
  • Diameter
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.205 5.20mm
  • Length
    5.2mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    UMJ
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Terminal Pitch
    2mm
  • Lead Pitch
    2.0066mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    27mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.14
  • Ripple Current @ Low Frequency
    27mA @ 120Hz