  • UMT0J101MDD
UMT0J101MDD
advertisement
Manufacturer No:
UMT0J101MDD
HK JDW NO:
555-UMT0J101MDD
Datasheet:
UMT0J101MDD
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 6.3volts 100uF 6.3x5 20% 2.5LS
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UMT0J101MDD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lead Diameter
    450 μm
  • Voltage
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    6.3μA
  • Ripple Current
    60mA
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.28
  • Ripple Current @ Low Frequency
    60mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    90mA @ 10kHz
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm