  • UMT1HR22MCD2
UMT1HR22MCD2
advertisement
Manufacturer No:
UMT1HR22MCD2
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UMT1HR22MCD2
Package:
Radial, Can
Datasheet:
UMT1HR22MCD2
Description:
UMT 0.22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.6mA 0.118Dia 3.00mm -55°C~105°C Polar 990.6μm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UMT1HR22MCD2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    UMT
  • Size / Dimension
    0.118Dia 3.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.22μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Lead Pitch
    990.6μm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.039 1.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    2.6mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.14
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.6mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.9mA @ 10kHz
  • Diameter
    3mm
  • Height
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm