  • UMV1H0R1MFD1TP
UMV1H0R1MFD1TP
advertisement
Manufacturer No:
UMV1H0R1MFD1TP
HK JDW NO:
555-UMV1H0R1MFD1TP
Description:
UMV 0.1μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 1mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~105°C Polar 1.4986mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 4243
Step5Bar-code shipping tag
UMV1H0R1MFD1TP
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.157Dia 4.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    1.4986mm
  • Lead Spacing
    0.059 1.50mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.003mA
  • Ripple Current
    1mA
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.5mA @ 10kHz
  • Diameter
    4mm
  • Height
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm