  • UP0.4C-270-R
UP0.4C-270-R
advertisement
Manufacturer No:
UP0.4C-270-R
HK JDW NO:
255-UP0.4C-270-R
Package:
Nonstandard
Datasheet:
UP0.4C-270-R
Step5Bar-code shipping tag
UP0.4C-270-R
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    907.18474mg
  • Material - Core
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    UNI-PAC™ 0.4C
  • Size / Dimension
    0.260Lx0.175W 6.60mmx4.45mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Wirewound
  • Resistance
    480mOhm
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Wirewound
  • Current Rating (Amps)
    690mA
  • Shielding
    Unshielded
  • Depth
    4.45mm
  • Current Rating
    690mA
  • Inductance
    27μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    480mOhm Max
  • Max DC Current
    680mA
  • Inductance Frequency - Test
    100kHz
  • Current - Saturation
    680mA
  • Height
    2.92mm
  • Height Seated (Max)
    0.115 2.92mm
  • Length
    6.6mm
  • Width
    4.445mm