  • UPA1A182MPD1TD
UPA1A182MPD1TD
advertisement
Manufacturer No:
UPA1A182MPD1TD
HK JDW NO:
555-UPA1A182MPD1TD
Description:
UPA 1800μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 1.49A 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 7500
Step5Bar-code shipping tag
UPA1A182MPD1TD
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    Radial
  • Capacitance
    1800μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    4000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.49A
  • Life (Hours)
    4000 hours
  • Impedance
    35mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.267A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.49A @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm
  • Length
    20mm