  • UPA1A222MHD3
UPA1A222MHD3
advertisement
Manufacturer No:
UPA1A222MHD3
HK JDW NO:
555-UPA1A222MHD3
Description:
UPA 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.606A 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UPA1A222MHD3
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    10V
  • HTS Code
  • Capacitance
    2200μF
  • Packing Method
    TAPE
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.66mA
  • Ripple Current
    1.606A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.21
  • Impedance
    29mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.607A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.89A @ 100kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm
  • Length
    20mm