  • UPJ1H222MHD
UPJ1H222MHD
advertisement
Manufacturer No:
UPJ1H222MHD
HK JDW NO:
555-UPJ1H222MHD
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 50volts 2200uF 18x40 20% 7.5LS
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UPJ1H222MHD
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    2
  • Termination
    Radial
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    2200μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3.3mA
  • Ripple Current
    2.3A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Impedance
    24mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.3A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.56A @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    18mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.634 41.50mm