  • UPJ1V391MHD6
UPJ1V391MHD6
advertisement
Manufacturer No:
UPJ1V391MHD6
HK JDW NO:
555-UPJ1V391MHD6
Description:
UPJ 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 825mA 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 6
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UPJ1V391MHD6
  • Impedance
    96mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    825mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.06A @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    15mm
  • Height Seated (Max)
    0.650 16.50mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    Radial
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    390μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    409.5μA
  • Ripple Current
    825mA