  • UPM0J561MPD6TD
UPM0J561MPD6TD
advertisement
Manufacturer No:
UPM0J561MPD6TD
HK JDW NO:
555-UPM0J561MPD6TD
Description:
UPM 560μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 485mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 1653
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UPM0J561MPD6TD
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    560μF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.10584mA
  • Ripple Current
    485mA
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.22
  • Impedance
    130mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    545mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    670mA @ 10kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.571 14.50mm
  • Length
    12.5mm