  • UPM1H101MPD6
UPM1H101MPD6
advertisement
Manufacturer No:
UPM1H101MPD6
HK JDW NO:
555-UPM1H101MPD6
Description:
Electrolytic capacitor UPM 100uF/50V 105C (10x15) 5000h RoHS NICHICON 200pcs/bulk
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UPM1H101MPD6
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Voltage - Rated AC
    50V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    50V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    150μA
  • Ripple Current
    385mA
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Impedance
    160mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    385mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    580mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Ripple Current (AC)
    385mA
  • Diameter
    10mm
  • Height
    15mm
  • Height Seated (Max)
    0.669 17.00mm