  • UPM2A470MHD6TO
UPM2A470MHD6TO
advertisement
Manufacturer No:
UPM2A470MHD6TO
HK JDW NO:
555-UPM2A470MHD6TO
Description:
UPM 47μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 239mA 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 1318
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UPM2A470MHD6TO
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.141mA
  • Ripple Current
    239mA
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.08
  • Impedance
    310mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    310mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    520mA @ 10kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.669 17.00mm
  • Length
    15mm