  • UPS1J4R7MDD1TA
UPS1J4R7MDD1TA
advertisement
Manufacturer No:
UPS1J4R7MDD1TA
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UPS1J4R7MDD1TA
Package:
Radial, Can
Datasheet:
UPS1J4R7MDD1TA
Description:
UPS 4.7μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 11.56mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 6425
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UPS1J4R7MDD1TA
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    UPS
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Lead Pitch
    2.0066mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    11.56mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Impedance
    4.7Ohm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    11.56mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    68mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.09 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    5mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm