  • UPTB12E3/TR7
UPTB12E3/TR7
advertisement
Manufacturer No:
UPTB12E3/TR7
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-UPTB12E3/TR7
Package:
DO-216AA
Datasheet:
UPTB12E3/TR7
Step5Bar-code shipping tag
UPTB12E3/TR7
    Select All
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-216AA
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    UPT
  • Published
    1997
  • Number of Terminations
    1
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    LOW LEAKAGE CURRENT
  • Power Rating
    1kW
  • Voltage - Rated DC
    12V
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Depth
    1.91mm
  • Base Part Number
    UPTB
  • Pin Count
    2
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    12V
  • Polarity
    Bidirectional
  • Leakage Current
    1μA
  • Element Configuration
    Single
  • Case Connection
    CATHODE
  • Power Line Protection
    No
  • Power - Peak Pulse
    150W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    6.94A
  • Clamping Voltage
    21.6V
  • Peak Pulse Current
    40.3A
  • Reverse Standoff Voltage
    12V
  • Peak Pulse Power
    1kW
  • Test Current
    1mA
  • Reverse Breakdown Voltage
    13.8V
  • Length
    1.91mm
  • Width
    1.91mm